عمومی زندگی سرگرمی خوابیدن عاشقانه عاشقانه

عمومی: زندگی سرگرمی خوابیدن عاشقانه عاشقانه سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار اجتماعی تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش‌رو است ، وزیر نیرو

وزیر نیرو تاکید کرد: متاسفانه شرایط فعلی از پیش‌ بینی‌های صورت گرفته هم کمی سخت‌تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش‌رو است ، وزیر نیرو

وزیر نیرو: تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش رو است

عبارات مهم : نیروگاه

وزیر نیرو تاکید کرد: متاسفانه شرایط فعلی از پیش بینی های صورت گرفته هم کمی سخت تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 48 درصد کم کردن بارندگی داشته ایم.

به گزارش ایلنا رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به اینکه این وزارتخانه مسئول آب، برق، جمع آوری و تصفیه فاضلاب و همچنین انرژی های تجدیدپذیر در کشور هست، عنوان کرد: این مجموعه در سال گذشته دو هزار و 100 مگاوات نیروگاه و ظرفیت تازه را وارد مدار کرده است که هزار و 700 مگاوات آن در نیمه دوم سال گذشته و مربوط به دوران فعالیت دولت دوازدهم بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور(خورشیدی و بادی) در سال گذشته به 527 رسیده هست، ادامه داد: در تلاشیم تا در سال تازه نیز این مسیر را به خوبی ادامه دهیم براین اساس درصددیم تا آخر سال 97 عدد یاد شده است را به هزار مگاوات و تا آخر سال 98 آن را به چهارهزار مگاوات برسانیم.

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش‌رو است ، وزیر نیرو

اردکانیان با بیان اینکه در سال گذشته بخش شخصی و دولتی حدود 12 هزار میلیارد تومان در بخش برق سرمایه گذاری هست، تصریح کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته در سالی که گذشت یک میلیون یکسان تازه به شبکه برق کشور افزوده شده است است که این روند در مقایسه با سال 95 رشد سه درصدی داشته است و این مهم موجب شده است تا مشترکان برق کشور امروز به مرز 35 میلیون برسد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تلفات شبکه برق کشور در سال گذشته کم کردن یک درصدی داشته هست، بیان کرد: تا چندسال پیش تلفات شبکه برق در حدود 14 درصد بود ولی با استفاده از فناوری های روز دنیا و سرمایه گذاری های خوبی که در این بخش صورت گرفته این رقم امروزه مطابق با برنامه ششم توسعه به 10.7 درصد رسیده است و مطابق برنامه دولت تلاش خواهیم کرد تا این روند کم کردن تلفات همچنان ادامه پیدا کند تا با این روند صرفه جویی مناسب در بخش انرژی داشته باشیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: متاسفانه شرایط فعلی از پیش‌ بینی‌های صورت گرفته هم کمی سخت‌تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت

وی یادآور شد: در سال گذشته همچنین با کمک موثر وزارت نفت مصرف گاز در نیروگاه ها 14 درصد زیاد کردن پیدا کرد و در پی آن آلودگی های ناشی از استفاده از سوخت های فسیلی بسیار کمتر شده است است.

57 هزار روستای کشور از نعمت برق برخوردار هستند

اردکانیان با تاکید بر اینکه در سال گذشته 272 دِه از نعمت برق برخودار شده است اند، اظهار کرد: براساس برآورد صورت گرفته هم اکنون 57 هزار و 665 روستای کشور از این نعمت برخوردار هستند.

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش‌رو است ، وزیر نیرو

وزیر نیروبا بیان اینکه مصرف انرژی کشور در سال گذشته 7.7 درصد رشد داشته هست، اضافه کرد: در بخش نیروی انسانی نیز تعداد پرسنل فعال ما در بخش برق رشدی نداشته و با همان تعداد موجود توانسته ایم خدمات پایداری را در این بخش به هموطنان خود ارائه کنیم.

وی به فعالیت های صورت گرفته وزارت نیرو در بخش آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 99.5 درصد مردم شهرها به سامانه های مدرن انتقال و توزیع دسترسی دارند و در روستاها هم 92 درصد مشترکان به آب دسترسی دارند. همچنین در سالی که گذشت هزار و 540 دِه با جمعیت یک میلیون و 100 هزار نفر از آب شرب سالم بهره مند شدند.

وزیر نیرو تاکید کرد: متاسفانه شرایط فعلی از پیش‌ بینی‌های صورت گرفته هم کمی سخت‌تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله مدیریت منابع آبی اشاره کرد و گفت: اگر ما به چگونگی مصرف منابع زیست محیطی به خاص آب نپردازیم مطمئنا هرگونه تامین آب تازه دچار بدمصرفی خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: ما در عین حالی که تمامی راه های تامین تازه آب را مطالعه خواهیم کرد و در پی باروری سازی ابرها، شیرین سازی آب دریاها، مطالعه استفاده از آب های ژرف و نیز پیگیری انتقال آب بین حوضه ای با رعایت ملاحضات زیست محیطی خواهیم بود و این روند نباید به قیمتی باشد که ما را از بد مصرفی که گرفتار آن هستیم غافل کند. اگر ما به این مهم توجه نکنیم مسلما تامین آب های تازه بعد از مدتی ما را گرفتار پیچیدگی های جدیدی خواهد کرد آیا که ما وقت را جهت اصلاح نوع مصرف از دست داده ایم.

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش‌رو است ، وزیر نیرو

3 هزار مگاوات نیروگاه تازه امسال وارد خواهد شد/ افتتاح 40 طرح بزرگ آب و فاضلاب در سال جدید

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های پیش روی این وزارتخانه در امسال اشاره کرد و گفت: در سال 97 سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر وارد مدار خواهد شد که پیش از نیمه تیرماه هزار و 500 مگاوات از این نیروگاه های تازه وارد مدار می شود.

اردکانیان یادآور شد: هم اکنون 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور داریم که طبق برنامه ریزی صورت گرفته این عدد را تا آخر سال 97 به هزار مگاوات و تا آخر سال 98 آن را به چهارهزار مگاوات خواهیم رساند.

وزیر نیرو تاکید کرد: در بخش آب و فاضلاب نیز با توجه به فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 40 طرح بزرگ آبفا در کشور به بهره برداری خواهد رسید که از بین این طرح ها 26 تصفیه منزل فاضلاب با ظرفیت روزانه 483 هزار مترمکعب و 12 تصفیه منزل آب با ظرفیت بیش از یک میلیون مترمکعب خواهد بود.

بهره برداری از 13 سد تازه در سال جاری/ توسعه کنتورهای هوشمند جهت پرمصرف ها

وی اضافه کرد: همچنین در سال تازه 13 سد با ظرفیت 800 میلیون مترمکعب به همراه دو سامانه نمک زدایی با ظرفیت 29 هزار و 500 مترمکعب به بهره برداری خواهند رسید. همچنین کنتورهای هوشمند را هم جهت پرمصرف ها توسعه خواهیم داد. این کنتورها نقش مهمی در مدیریت مصرف دارند.

اردکانیان در ادامه سخنان خود به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی اشاره کرد و افزود: بعد از این تلاش خواهیم کرد به جای استفاده از عنوان مقابله با خشکسالی، مفهومی با عنوان سازگاری با کم آبی را وارد ادبیات این بخش و برنامه های مرتبط با آن کنیم. این مهم یک عوض کردن رویکرد جدی است به این معنا که ما بپذیریم که کم آبی همزاد با اقلیم ماست.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اگر تاکنون وزیر نیرو در یک سوی میز به عنوان تامین و تخصیص کننده آب می نشست و در سوی برابر آن وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مصرف کننده مهم آب قرار می گرفت ولی بعد از این باید با این تلقی که مسئله آب عنوان یک عنوان واحد است و بایستی وزارتخانه هایی نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، کشور و همچنین شرکت حفاظت از محیط زیست همگی در یک سوی میز بنشیند و برابر ما مسئله آب قرار بگیرد. یعنی ما می پذیریم در عمل که مسئله آب واحد است و نباید آن را تقسیم کنیم. باید بدانیم که با تقسیم کردن آب مسئله را راحت نمی کنیم بلکه وقت را جهت حل مسئله از دست می دهیم.

وی یادآور شد: در نخستین جلسه این کارگروه ملی پرسشها استان اصفهان و شرق زاینده رود مورد بررسی قرار داده شد و طرح های بسیار خوبی با هدایت استانداری تدوین و مورد تصویب قرار داده شد که براساس مقرر شده است است تا معیشت و پرسشها کشاورزان این منطقه به شکل دائم حل و فصل شود.

اردکانیان تاکید کرد: این طرح ها مشمول بر حرکت از کشت های سنتی به سمت کشت های گلخانه ای و سازگار با کم آبی، تصفیه پساب و استفاده از آن، سامان دهی رودخانه زاینده رود و همکاری فعال صنایع پر آب بر اصفهان در تامین منابع مالی طرح ها بوده است که در سال 97 با همکاری دستگاه های اجرایی این طرح ها شروع می شود.

بهره وری از آب را باید به حد معقول با اقلیم خود برسانیم

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: باید کم آبی را یک پدیده مستمر بدانیم و تلاش کنیم هر چقدر که ممکن است از بد مصرفی در بخش های متفاوت فاصله بگیریم. ما باید بهره وری از آب را به حد معقول با اقلیم خود برسانیم.

وی بخش کشاورزی را مهم ترین مصرف کننده آب شیرین کشور دانست و افزود: هم اکنون در استانی همچون البرز حدود یک میلیارد مترمکعب از منابع سطحی، زیرزمینی(چاه ها و قنات ها) و شبکه های مدرن جهت بخش کشاورزی مصرف می شود که این رقم در استان اصفهان به پنج میلیارد مترمکعب می رسد. این عنوان در حالی است که در همین استان اصفهان میزان مصرف بخش شرب و صنعت از آب نیم میلیارد مترمکعب است.

اردکانیان ادامه داد: حتی در استان خشکی همچون یزد حدود یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که سهم بخش شرب و صنعت کمتر از 100 میلیون مترمکعب هست. در این بین حتی در استان کرمان هم بیش از 6 میلیاردمترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که میزان مصرف بخش شرب و صنعت این استان تنها حدود هفت میلیون مترمکعب است.

وزیر نیرو اضافه کرد: به هر حال این یک واقعیت در تمام دنیا است که به طور 70 درصد آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف می شود که در مناطق خشک و نیمه خشک این میزان مصرف از آب های شیرین در بخش کشاورزی به حدود 85 تا 95 درصد می رسد. بنابراین طبیعی است لزوم توجه مصرف صحیح آب، زیاد متوجه مهم ترین بخش مصرف یعنی حوزه کشاورزی باشد بعد باید با همکاری نزدیک وزارت جهاد کشاورزی به سمت استقرار الگوهای مناسب کشت در هر منطقه حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ولی توجه ما به بخش کشاورزی و فاصله گرفتن از بد مصرفی به این معنا نیست که چون میزان مصرف بخش شرب در کل کمتر از هشت درصد کل آب مصرفی است بعد ما در این بخش مسئله جدی نداریم. بلکه باید در این زمینه بخش نیز به سمت شیوه های صحیح تر مصرف برویم آیا که جهت همین پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ آب و منبع جدیدی نداریم که بتوانیم تامین کنیم و باید رشد معقول جمعیت و مصرف را با همین آب موجود پاسخگو باشیم.

اردکانیان تصریح کرد: هم اکنون جهت هر مترمکعب آب 970 هزینه می شود که 430 تومان آن را از مصرف کننده دریافت می کنیم. یعنی عملا دولت در بخش شرب سوبسیت قابل ملاحضه ای را پرداخت می کند ولی پرسش اینجاست اگر فردی در مصرف آب اسراف کرده و بیش از الگو استفاده می کند آیا جهت آن فرد نیز باید از دولت سوبسید دریافت و از جیب اقشار ضعیف این منابع پرداخته شود؟ آیا که هر چه دامنه سوبسیدها را گسترش دهیم فشار به اقشار ضعیف جامعه وارد خواهد شد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در بخش برق نیز تولید هر کیلووات ساعت 100 تومان هزینه در بر دارد که رقمی کمتر از 70 تومان از مصرف کننده دریافت می شود. اگر مشترکی پرمصرف است و بیش از حدمتعارف و متعادل مصرف می کند آیا درست است جهت این فرد نیز برق سوبسیدی ارائه شود و افراد دیگری در پرداخت هزینه ها مسئله داشته باشند.

وی تاکید کرد: بنابراین باید به آرامی وارد گفت وگوی با مردم شویم و به راه حل های برسیم که این منابع زیست محیطی را باید چگونه مصرف کنیم که در آینده دچار گرفتاری های بزرگتری نشویم. اگر نتوانیم منابع را جهت تامین، تجهیز و ساخت نیروگاه های تازه فراهم کنیم مسلما به عنوان یک جامعه بد مصرف وارد تناوب خاموشی ها می شویم و در این صورت هزینه های ناشی از این امر به مراتب بیش از آن است که ما یک روش عادلانه تری را جهت تامین منابع مالی در پیش بگیریم.

اردکانیان اظهار کرد: با توجه به کم کردن جدی بارندگی ها در سال آبی جاری و در پی آن کم کردن آب در مخازن سدهای که نیروگاه برقابی دارند عملا این اوضاع ما را به شرایطی خواهد رساند که در امسال نخواهیم توانست به میزان سال قبل برق آبی تولید کنیم.

کاهش 4 هزار مگاواتی تولید برق جهت پیک تابستان سال جاری

وزیر نیرو تصریح کرد: ما سال گذشته 9 هزار و 300 مگاوات برق آبی تولید کرده ایم که جهت امسال آینده نگری می کنیم در عالی ترین حالت این رقم بیش از 6 هزار مگاوات نخواهد بود. این کم کردن تولید به همراه اضافه رشد طبیعی مصرف که امسال نسبت به سال گذشته رشد پیدا کرده است ما را با شرایطی روبه رو خواهد کرد که حتی با وارد شدن نیروگاه های تازه رقمی در حدود چهار هزار مگاوات جهت قله مصرف پیک تابستان سال 97 کم کردن تولید داریم. بنابراین باید با کمک مردم این مقدار را در مصرف کم کردن دهیم.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به مصرف بسیار بالای برق به وسیله سیستم سرمایشی از جمله کولرهای گازی درصددیم تا با اصلاحاتی جزئی و موثر در ساخت تجهیزات مربوط به این نوع کولرها بتوانیم با کمک مردم رقم قابل توجهی در این بخش کم کردن مصرف داشته باشیم. در صورت تحقق این مهم می توانیم تا 30 درصد برق این کولرها را کم کردن دهیم.

افت 48 درصدی بارندگی ها نسبت به سال گذشته

اردکانیان در بخش نهایی سخنان خود به اوضاع بارندگی های کشور اشاره کرد و گفت: براساس آینده نگری های شرکت هواشناسی در طی یکی دو ماه اخیر امیدواریم بودیم در آخرهای زمستان سال 96 با نزولاتی که صورت خواهد گرفت کم کردن بارندگی ها به حدود 20 تا 25 درصد نسبت به سال گذشته برسد.

وزیر نیرو تاکید کرد: ولی متاسفانه شرایط فعلی از پیش بینی های صورت گرفته هم کمی سخت تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 48 درصد کم کردن بارندگی داشته ایم.

وی گفت: با این وجود در حوزه مدیریت بهره برداری از سدها آینده نگری های مورد نیاز را جهت تابستان امسال داشته باشیم به گونه ای که به رغم کم کردن 48 درصدی بارش ها، حجم آب موجود در مخازن سدها نسبت به سال گذشته تنها 13 درصد افت داشته است.

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/ سال آبی مشکل پیش رو است

اردکانیان با تاکید بر اینکه در تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت، افزود: برنامه ریزی دقیق و جدی صورت گرفته است تا با اتکا به همکاری نزدیک خود مردم بتوانیم شرایط سخت امسال را در بخش تامین آب شرب پشت سر بگذرانیم.

وزیر نیرو در آخر گفت: تحقق این امر مستلزم آن است که از همین امروز توجه به شیوه مصرف را شروع کنیم. تک تک مصرف کنندگان چه در بخش شرب و صنعت و چه در بخش کشاورزی باید به این مسئله توجه کنند که سال مشکل پیش رو است و حتی فلات مرکزی کشور که استان های زیادی را در بر می گیرد خشک ترین سال را در نیم قرن اخیر تجربه می کنند.

واژه های کلیدی: نیروگاه | کشاورزی | جهاد کشاورزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz