عمومی زندگی سرگرمی خوابیدن عاشقانه عاشقانه

عمومی: زندگی سرگرمی خوابیدن عاشقانه عاشقانه سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت / داور جشنواره فیلم فجر

فرشته طائرپور، عضو هیأت داوران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: «وجدانا می‌گویم که امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت»

امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت / داور جشنواره فیلم فجر

داور جشنواره فیلم فجر: امسال هیچ بی عدالتی در دیده شدن فیلم ها یا کوتاهی نسبت به فیلم ها صورت نگرفت

عبارات مهم : سینما

فرشته طائرپور، عضو هیأت داوران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: «وجدانا می گویم که امسال هیچ بی عدالتی در دیده شدن فیلم ها یا کوتاهی نسبت به فیلم ها صورت نگرفت».

به گزارش انتخاب، طائرپور در تصویر العمل به بعضی حاشیه در برنامه «شب های شفاهی» با بیان اینکه «تصور می کنم، آن هایی که شغل ارزش بهانه جویی هست، اگر شما روی آنتن زنده تلویزیون هم مباحث و جلسات داوری را منعکس بکنید، باز صحبت ها و شائبه ها و حرف های خودشان را می زنند در حالی کهبحث های داوران طی چند شبانه روز تا ۲ بامداد ادامه داشت و شاید بهتر این بود که تصویرهای داوری ما ضبط می شد» گفت: «انصاف حکم می کند که اعلام کنم هیچ فیلمی در جلسات داوری دیده نشده نماند، بعضی فیلم ها به جای یک بار، دو بار یا حتی سه بار دیده شدند و روی همه فیلم ها دقت شد. حال اگر مسائلی وجود دارد که دست ما را می بندد تا بتوانیم به تعداد کاندیداهای بیشتری توجه بکنیم، بحث دیگری است که جای صبحتش در شورای سیاستگذاری جشنواره است که اتفاقا ما هم آن را مطرح کردیم و انشاءالله بعد از جشنواره قرار است که این مباحث را روی میز بگذاریم تا حاشیه هایی را که خیلی جاها متاسفانه از متن پیشی می گیرد کم کردن دهیم.»

امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت / داور جشنواره فیلم فجر

وی با اشاره به اینکه «البته اگر یک هیات داوران دیگری داشتید این اعتراض ها ممکن بود نسبت به فیلم های دیگری صورت بگیرد ولی نفس این که ما در این سینما فیلم می سازیم یعنی جایزه»، ادامه داد: «امسال به قدری فیلم ها خوب بودند که ما حتی در هیات داوران این بحث را مطرح کردیم که بیاییم بگوییم همه این بیست و چند فیلم کاندیدا هستند آیا که استاندارد ساخت، خوش ساختی و تنوع مباحث این امکان را به ما می داد. به هر حال هنگامی که مجبور می شویم در مراحل متفاوت از گزینه های گزینش شده است بکاهیم تا به فینال برسانیم، طبیعتا یک جاهایی شاید به نظر برسد اجحافی صورت گرفته ولو این که ما همه تلاش مان را کرده باشیم که این اتفاق نیفتد.»

طائرپور گفت: «شاید طرح این نظر شخصی بعد از داوری درست نباشد ولی واقعا من می خواهم اعلام کنم که جواد عزتی، ساعد سهیلی، هادی حجازی فر، میلاد کی مرام و بابک حمیدیان (در سرو زیرآب) تا مراحل آخر جزو نامزدها بودند و نامشان در لیست ها تا مراحل آخر با ما بود ولی هنگامی که ما مجبور به کم کردن هستیم، بر اساس تعداد رأی می رسیم به نتیجه فعلی آیا که اینجا تعداد آراء تعیین کننده می شود.»

فرشته طائرپور، عضو هیأت داوران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: «وجدانا می‌گویم که امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت»

او راجع به نظر رسول صدرعاملی در یک برنامه تلویزیونی راجع به کنار گذاشتن یک فیلم از داوری به علت مورد پسند نبودن آن از سوی اعضای هیأت داوران هم توضیح داد: «من بعید می دانم منظور ایشان این بوده باشد، البته هنگامی که همه ما به عنوان مخاطب فیلمی را می بینیم، باید از آن فیلم و عنوان آن فیلم و نتیجه گیری اش خوش مان بیاید و به اجزایش توجه کنیم ولی واقعا اینطور نبود که ما فیلمی را به این علت ندیده باشیم . ما در این دوره جشنواره فیلم های «اتاق تاریک»،«جاده قدیم»، «لاتاری» و باقی فیلم ها را دیدیم و این فیلم ها قضاوت شدند. البته در هر داوری اختلاف سلیقه است ولی بعید می دانم منظور آقای صدرعاملی به وضوح این بوده که چون از یک فیلم خوشمان نیامده اجزایش را مورد توجه قرار نداده ایم.»

این عضو هیات داوران جشنواره فیلم فجر اضافه کرد: «دل مان می خواست هیچ عامل خارجی این شائبه را ایجاد نکند که ما سفارش پذیر هستیم. خود من آدمی هستم که اگر احساس کنم کسی در کارم دخالت می کند، تاب نمی آورم. بحث کردن یک مطلب است ولی این که بیایند و به عنوان مقام مسوول اعمال قدرت بکنند که این فیلم را اینطور ببینید یا جایزه ای را جا به جا کنید، من آدمی نیستم که زیر بار بروم و ممکن است از جلسه بیرون بیایم. بقیه اعضا هم همینطور. همه اعضای هیات داوران این استقلال و دقت را دارند. حتی در مورد یکی از فیلم ها گفتند که خواهرزاده من در آن سرمایه گذاری کرده، در حالی که آن زن حتی یک درصد در آن فیلم سهم ندارد و می توانند دفترچه مالکیت فیلم را کنترل کنند. از این بحث ها زیاد است و هنگامی که وارد مرحله دروغ و تهمت می شود، خیلی باعث تاسف است و مراسم خوش حالی را به کام ما تلخ می کند. یک آبروی کلی وجود دارد که مهم تر از آبروی همه ماست؛ صیانت از ساحت سینما جهت همه ما اینقدر مهم است که حاضریم از آبروی خودمان بگذریم و از آبروی سینما نگذریم و جهت همین است که هنگامی که می بینیم آبروی کلی دارد لطمه می خورد افسرده و ناراحت و معترض می شویم.»

طائرپور در آخر این برنامه با اجرای محمود گبرلو گفت: «ای کاش فیلم های جشنواره سی و ششم در طول سال مورد استقبال قرار بگیرد و این بیش از بحث ها و خبرهای زرد و حاشیه ای اهمیت دارد.»

امسال هیچ بی‌عدالتی در دیده شدن فیلم‌ها یا کوتاهی نسبت به فیلم‌ها صورت نگرفت / داور جشنواره فیلم فجر

واژه های کلیدی: سینما | داوران | جشنواره | جشنواره فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz